1 marca we Wronkach – zapraszamy w niedzielę
|Gmina Wronki i Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej zapraszają na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczcijmy pamięć Niezłomnych, którzy wierni najwyższym wartościom stracili swe życie (m.in. we wronieckim więzieniu) za wolność i suwerenność Polski i Polaków. Oprócz mszy i promocji nowego wydawnictwa ciekawy film o życiu Wacława Lipińskiego i spotkanie z reżyserką filmu
Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej wydało kolejną publikację z serii „Zeszyty Historyczne”, pt.: Trzy egzekucje.
Tegoroczne uroczystości zakończą się w kinie, Tam m.in. odbędzie się promocja tej publikacji. Wszyscy obecni będą mogli ją otrzymać bezpłatnie
Zapraszamy
Film o Wacławie Lipińskim – wstęp wolny! Jedyny seans! Niedziela, godz. 13.30.
Po spektaklu spotkanie z reżyserką Marzeną Kumosińską
Na podobny temat:
komentarze 3
czczenie morderców strzelających nocami do prostych ludzi,palenie żywcem starych i chorych w palących się wsiach jest grubym przegięciem.Ale przestępcy mają idoli którzy byli przestępcami.
Myślę, że jest to krzywdząca opinia. Zdecydowana większość to bohaterowie, niesłusznie skazani. Ci trzej bohaterowie z książki są takim przykładem.
„dziadek”, ty chyba piszesz o rzezi Polaków na Wołyniu. Przynajmniej tak to brzmi. Albo opierasz swoją opinię ugruntowaną na opinii ludzi tobie podobnych, powiedziałbym uprzedzonych, albo o małej wiedzy.
Dzisiaj we Wronkach czciliśmy pamięć tych Niepokornych – Niezłomnych – Wyklętych, których komunistyczna władza zamordowała we wronieckim więzieniu i pochowani zostali na wronieckim cmentarzu.
„Wyguglaj” sobie chociażby takie nazwiska jak: ppłk. Wacław Lipiński, kpt. Alojzy Bruski, mjr Rudolf Majewski, mjr Witold Uklański. Poznaj ich życiorysy i wówczas oceniaj, jeśli czytasz ze zrozumieniem.
Wtedy może i ty pójdziesz na wroniecki cmentarz i zapalisz im symboliczny znicz.
To Im i Im podobnym zawdzięczasz, że żyjesz w Polsce wolnej i suwerennej, masz wolność słowa i możesz pisać, co myślisz.
Ale nie pluj, proszę, na Bohaterów, których nie znasz.
Paweł Bugaj