Amica gra w kręgle
|Amica S.A. inwestuje w rozwój firmy i grupy, w skład której wchodzą spółki z całej Europy. Skala produkcji flagowych produktów, jakimi jest cała gama sprzętu grzejnego, zwiększa się we Wronkach z roku na rok. Szefowie fabryki wiedzą jednak, że za każdym sukcesem ekonomicznym i produkcyjnym stoją jej pracownicy, których wypada doceniać nie tylko w godzinach pracy. Jedną z pasji ludzi Amiki, którą wydatnie wspiera ich pracodawca, jest kręglarstwo
Wroniecka firma od lat wspiera miejscowy Klub Kręglarski „Dziewiątka-Amica”. W jego nazwie jest od pięciu lat, odkąd została partnerem strategicznym. Podczas niedawnego turnieju i uroczystości z okazji 40-lecia klubu, pod adresem firmy kierowano wiele ciepłych słów.
Sto medali w pięć lat
Tradycje kręglarstwa we Wronkach sięgają XIX wieku, przerwała je II wojna światowa. Czterdziestolecie liczone jest od dnia reaktywacji klubu w 1976 roku, kiedy to jego działalność wsparli zwłaszcza miejscowi rzemieślnicy. Odtąd „Dziewiątka” działała nieprzerwanie, ale bywało różnie.
– W każdej z tych czterech dekad byli ludzie, którzy parli do tego, żeby ta dyscyplina pozostała obecna w naszym mieście – mówi prezes klubu, Maciej Kląskała. –. Wsparcie Amiki było dla nas bardzo ważne. Po tym, jak nabyła hotel z dawną kręgielnią na Zamościu, dzięki zaangażowaniu między innymi naszego byłego prezesa Wojciecha Kudlińskiego, jak i samego ówczesnego prezesa Amiki pana Wojciecha Kaszyńskiego, pieniądze ze sprzedaży obiektu przeznaczono na wybudowanie nowoczesnej kręgielni w centrum miasta. To było pierwsze nasze wspólne dzieło, a od pięciu lat Amica zapewnia nam realne bieżące wsparcie w działalności. Przez czterdzieści lat klub zdobył 190 medali mistrzostw Polski, ale z tego w ostatnich pięciu latach – ponad 100. Wielką sprawą było też niedawne dofinansowanie przez Amikę modernizacji tej kręgielni, w czym pomogła wspierająca nas także na co dzień Gmina Wronki oraz Ministerstwo Sportu.
Z okazji czterdziestolecia zorganizowano między innymi turniej Amica Cup PRO. Gwiazdami zawodów byli zawodnicy słowackiego klubu Zeleziarne Podbrezova, z aktualnym Mistrzem Świata, Serbem Vilmosem Zavarko. Absolutna światowa czołówka.
Amica łączy, kręgle łączą
Dziewiątka odwdzięcza się Amice realną promocją – poprzez wyniki, stawiające ją wysoko w ogólnosportowych rankingach efektów szkolenie młodzieży, organizowane zawody, ale także poprzez codzienną współpracę, która pozwala pracownikom firmy aktywnie uprawiać tę dyscyplinę. Od kilku lat w firmie rozgrywana jest Liga Międzywydziałowa. Na niedzielne treningi oraz mecze ligowe pracownicy mają do dyspozycji nowoczesną kręgielnię przy placu Targowym.
Co sprawia, że w dzień wolny od obowiązków zawodowych grono pracowników spędza tu całe godziny? – Decyduje przede wszystkim to, że treningi w niedzielę są dostępne dla wszystkich pracowników, także pracujących zmianowo. Drugi powód to zwiększająca się świadomość ludzi, którzy chcą dbać o siebie, uprawiać sport. I trzecia sprawa – integracja. Drużyny składają się albo z ludzi pracujących w jednymdziale, albo zaprzyjaźnionych. W mojej drużynie są akurat osoby z trzech różnych działów. Amica łączy ludzi i kręgle łączą ludzi. Często jest tak, że ktoś przychodzi na swój półgodzinny trening, a zostaje na kręgielni dwie-trzy godziny – mówi Małgorzata Konieczna, która wraz z Robertem Szczepskim i Marcinem Michalakiem tworzy nieformalny sztab organizacyjny ligi. Oczywiście, sami też kulają.
Panie, panowie, rodziny
Od tego roku sezonu rozgrywki rozbudowano. Jest pierwsza i druga liga, w obu występuje po osiem drużyn, rywalizujących systemem każdy z każdym. Każda liczy przynajmniej trzech zawodników – tylu może wystąpić w jednym meczu, ale są i rezerwowi. Chętnych jest wielu, nikogo nie trzeba namawiać. Są drużyny grające tym samym składem od początku, ale regularnie dochodzą nowe. Kręglarze nierzadko przychodzą na mecze z gorąco kibicującymi im rodzinami. Zdarza się też, że grają z sobą i przeciwko sobie pracujący w Amice krewni i małżeństwa.
Zespoły walczą o miejsca, o utrzymanie w lidze, o awans, o przechodni mistrzowski puchar, który jak dotychczas najczęściej zdobywa ekipa Emalierni, ale też o cenne nagrody – oczywiście sprzęt AGD z logo Amica. Otrzymują je wszyscy zawodnicy najlepszych zespołów obu lig.
Gracze to niemal wyłącznie ludzie traktujący kręgle rekreacyjnie, ale są też pojedyncze osoby, które grają lub grały we wronieckim klubie – jak Krzysztof Sawala z Emalierni czy Dariusz „Dino” Machniewski z Logistyki. Większość stanowią panowie, ale najlepsze panie – Beata Śmiglak z Amica Team, Angelika Kaniewska z BOK czy Marta Dudziak z Taśmy Piekarnikowej obecnie wyprzedzają indywidualnym wynikiem nawet wspomnianą dwójkę. Największy dorobek punktowy w tegorocznej edycji ligi zgromadził dotychczas Dawid Dobierski z Logistyki.
Rozgrywki kończą się zawsze późną wiosną. Oprócz uroczystego wręczenia jest zawsze wspólne biesiadowanie. W tym roku zawodnicy zorganizowali sobie dodatkowo spływ kajakowy i podsumowanie ligi nastąpiło po jego zakończeniu, na Olszynkach.
Mikołajki na kręgielni
Liga Międzywydziałowa jest całoroczną atrakcją kręglarską dla pracowników Amiki. Oprócz tego raz do roku odbywa się Turniej o Puchar Wiceprezesa ds. Operacyjnych, Marcina Bilika, w którym uczestniczą zawodnicy grający w ligach, oraz otwarty dla wszystkich pracowników Turniej Mikołajkowy. W finale Adam Perz pokonał Marcina Michalaka.
Imprezie zorganizowanej 4 grudnia we wronieckiej kręgielni towarzyszyła jak zawsze znakomita rodzinna atmosfera.