Bohater Powstania Wielkopolskiego patronem nowej ulicy w mieście
|W sobotę 6 października na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 odbyła się uroczystość nadania nazwy ulicy Walentego Błażejewskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali bezpłatną publikację poświęconą naszemu bohaterowi
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a następnie Piotr Pojasek z Muzeum Ziemi Wronieckiej przybliżył zgromadzonym postać Walentego Błażejewskiego. W imieniu władz samorządowych głos zabrali przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki Sławomir Śniegowski i burmistrz Mirosław Wieczór. Za organizację całego przedsięwzięcia podziękowali przedstawiciele rodziny naszego bohatera – wnuk Miron Błażejewski i Dariusz Kamiński.
Po wystąpieniach zaproszonych gości odbył się występ Wronieckiej Orkiestry Dętej i symboliczne odsłonięcie tablicy poświęconej Walentemu Błażejewskiemu. Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się zwiedzanie okolicznościowej wystawy przygotowanej przez Muzeum Ziemi Wronieckiej, która w dalszym ciągu jest do obejrzenia w Szkole Podstawowej nr 2.
Warto również dodać, że przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Wronki wręczyli wszystkim zainteresowanym bezpłatną publikację „Walenty Błażejewski. Wronki – drogi do niepodległości” i w imieniu wszystkich uczestników złożyli biało-czerwoną wiązankę kwiatów na grobie znajdującym się na cmentarzu parafialnym. Nagrobek i teren wokół niego zostały posprzątane przez harcerzy z 5. Wronieckiej Drużyny Harcerskiej „Czerwone Berety”.
Walenty Błażejewski (ur. 1878, zm. 1951) pochodził z Gniezna. We Wronkach zamieszkał w 1909 roku, od początku angażując się w działalność polskich organizacji społecznych. Był jednym z założycieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w 1913 r., a następnie jego naczelnikiem. W 1918 r. dowodził oddziałem zbrojnym, który prowadził w okolicy działania powstańcze, a 30 grudnia doprowadził do kapitulacji niemieckiej załogi więzienia, co uznaje się za moment wyzwolenia Wronek. W wolnych Wronkach W. Błażejewski był radnym dwóch kadencji Rady Miejskiej, działał bardzo aktywnie w społecznych organizacjach. W latach 30. odznaczany i honorowany za swoją działalność, m.in. Medalem Niepodległości przyznanym przez Prezydenta RP.
TEKST: www.wronki.pl
FOTO: Paweł Bugaj