Dane statystyczne dotyczące SP w Chojnie – październikowa komisja oświaty [wideo] [załączniki do analizy]
|Na październikowej komisji kultury oświaty i spraw społecznych Lucyna Kędzioł – dyr. SAPO – przedstawiła raport o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2023/2024. Załączam Państwu wideo z komisji oraz cały (114 stronicowy) załącznik z analizą pracy szkół i przedszkoli w Gminie. To dla tych ambitniejszych, którzy chcą porównywać i szukać argumentów za utrzymaniem szkoły w Chojnie w dotychczasowym kształcie. Tym mniej cierpliwym zrobiłam wyciąg dotyczący tylko szkoły w Chojnie. Zapraszam do obejrzenia, wysłuchania, przeczytania i analizy suchych faktów
Film z komisji oświaty, kultury i spraw społecznych z października 2024. Cała wypowiedź dyr. Kędzioł dotycząca wszystkich szkół i przedszkoli w gminie oraz pytania radnych:
Poniżej CAŁY pisemny załącznik – analiza i informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w gminie Wronki w roku szkolnym 2023/2024
druk-nr-4_2971619
Dane dotyczące SP w Chojnie: 78 dzieci klas I-VIII, w tym 49 dzieci z obwodu szkolnego, reszta spoza obwodu.
W szkole w Chojnie uczyło się 31 przedszkolaków. Sześciolatki to dzisiejsza pierwsza klasa. w roku szkolnym 2025/26, czyli we wrześniu 2024 roku do I klasy wg tej statystyki pójdzie TROJE uczniów.
Kadra pedagogiczna bez względu na ilość dzieci musi obejmować nauczycieli wszystkich przedmiotów. W Chojnie to 17 osób – 18 etatów, w tym: psycholog, pedagog, logopeda i pedagog specjalny (niepełne etaty)
Inwestycje zaplanowane i wykonane oraz zakupy. Część finansowana przez rodziców.
Wyniki egzaminów ósmoklasistów i analiza słabych wyników:
15 uczniów ukończyło rok szkolny z wyróżnieniem, w tym dziesięcioro ze średnią 5,0 i powyżej. Nie promowano dwojga uczniów, jednego dopuszczono do egzaminu poprawkowego. 48 uczniów klas IV-VIII (na 78) było dowożonych do szkoły.
Informacja o współpracy szkoły z organizacjami, instytucjami, wydarzenia:
Najważniejsze informacje o stanie realizacji zadań oświatowych szkoły – sprawozdanie dyr. szkoły Lidii Lorek:
Wnioski z analizy realizacji zadań oświatowych szkoły na rok 2024/2025:
Dane statystyczne dotyczące szkół w Gminie Wronki w roku szkolnym 2022/2023
Dane statystyczne dotyczące szkół w Gminie Wronki w roku szkolnym 2023/2024
Ilość uczniów w kl. I-VIII w SP Chojno spadła z 96 do 79. W tych 79 w roku szkolnym 2023/2024 – 25 dzieci z Ukrainy,
Statystyka – liczba uczniów 1 września 2023 roku w całej Gminie spadła do 2.116
(2.594 było w II 2022 po przyjeździe uchodźców z Ukrainy, a przed ich przyjazdem 2.332) – to naturalny spadek w całej Gminie o 216 dzieci w ciągu roku!
Ciekawa jest też statystyka liczebności klas I-VIII w roku szkolnym 2023/24:
średnia: 18,48 osób w klasie bez Ukrainy; 20,76 osób w klasie z Ukrainą – średnia dla całej gminy.
Oddział przedszkolny, średnia ilościowa w grupie dzieci: 22,35 bez Ukrainy i 23,07 z Ukrainą
Kadra pedagogiczna szkół w Gminie Wronki z podziałem na etaty. Niesubwencyjne – czyli bez dotacji z państwa. 2022/2023″
Kadra pedagogiczna szkół w Gminie Wronki z podziałem na etaty. Niesubwencyjne – czyli bez dotacji z państwa. 2023/2024.
W ostatnim roku szkolnym ilość oddziałów w szkołach spadła o 6. Ciągle jeszcze mamy w Gminie 50 etatów ponadwymiarowych (nadgodziny). 17 nauczycieli było nieobecnych, z czego 6 na urlopie dla poratowania zdrowia (urlop płatny, wynika z Karty Nauczyciela). Wiąże się to z podwójnym finansowaniem, ponieważ na to miejsce trzeba przyjąć czasowo innego nauczyciela.
Statystyka dowozów w roku szkolny 2023/2024 do wszystkich szkół w Gminie. Na 55 uczniów dowożonych do Chojna – 29 to dzieci ukraińskie.
Gmina finansuje również dowozy dzieci do placówek poza Gminą:
I na koniec analiza (procentowa) egzaminów ósmoklasistów z poszczególnych przedmiotów. Podano także średnią gminy, powiatu i kraju.
Matematyka.
Na 5 lat Chojno tylko raz jest na przedostatnim miejscu w Gminie (2024 – SP-2 najgorszy wynik). W 2022 zrównało się z Biezdrowem.
Pozostałe wyniki: 2020, 2021, 2023 – poniżej każdej średniej…
Przyczyny oczywiście są różne, ale taki jest fakt.
Język polski podobnie.
Na 5 lat Chojno tylko raz jest na przedostatnim miejscu w Gminie (2024 – SP-2 najgorszy wynik).
Pozostałe wyniki: 2020, 2021, 2022, 2023 – poniżej każdej średniej…
Przyczyny oczywiście są różne, ale taki jest fakt.
Język angielski.
Na 5 lat Chojno w 2024 wyprzedziło – SP-2 i Biezdrowo.
Pozostałe wyniki: 2020, 2021, 2022, 2023 – poniżej średniej…
Przyczyny oczywiście są różne, ale taki jest fakt.
PODSUMOWANIE – komentarz Szwarc Gapy:
To statystyki i suche fakty. Myślę, że pomocne przed poniedziałkowym zebraniem.
Rodzice dzieci szkolnych – mieszkańcy Gminy – mają prawo domagać się od decydentów jak najlepszych warunków życia i nauki dla swoich dzieci. Wiem to, sama walczyłam o szkołę w Nowej Wsi.
Jednak za Nową Wsią przemawiała demografia i wyniki egzaminów ósmoklasistów (od wielu lat znakomite! Nawet w poprzednim wieku!), których dane są brane pod uwagę także w rankingach gmin w Polsce.
Moim zdaniem jest to niesprawiedliwe, ponieważ kilka godzin w roku nie powinno decydować o przyszłości dziecka (stres, zły dzień, itp.) Wyniki egzaminów też moim zdaniem (byłego polonisty SP NW) często są nieadekwatne do rzeczywistych umiejętności radzenia sobie w życiu. Jak pokazało to życie, polonistami spośród moich uczniów zostawali nie zawsze szkolni prymusi z polskiego.
Ale takie są fakty.
I jak by nie naginać rzeczywistości to ilość dzieci w szkole (teraz i w perspektywie najbliższych lat) oraz wyniki egzaminów – nie są atutami w walce o szkołę. Atutem do obrony nie jest także to, że część uczniów należących do obwodu chojeńskiego dojeżdża do szkół we Wronkach…
O zamykaniu szkoły w Chojnie słyszę już ponad dwadzieścia lat… W 1998 roku, gdy zostałam radną wzięłam udział w uroczystości oddania do użytku rozbudowanej szkoły w Chojnie. Jako młodą radną dziwiło mnie to, że nie postawiono od razu sali gimnastycznej. Ówczesny przewodniczący komisji gospodarczej – ś.p. Jacek Rosada powiedział mi wtedy, że nie ma sensu, bo ta szkoła i tak będzie zlikwidowana prędzej czy później. Demografia zawsze stanowiła jej problem… Moim zdaniem ratowało ją tylko to, że radnym i często przewodniczącym komisji Rady był Jarek Mikołajczak – niezłomny radny, który doprowadził do końca tyle inwestycji w Chojnie, jak żaden inny radny w całej gminie! Próbował poprzedni burmistrz walczyć z Jarkiem latami, ale odpadał w przedbiegach. Aż w końcu zrozumiał, że nic nie zdziała i dał sobie spokój. Ale umęczył Jarka do ostatnich dni w Radzie… Teraz Chojno nie ma już obrońcy z barykad…
Ale ma nową radną, też waleczną – Anię Jankowską i sołtysa Pawła Kahla – oboje już zaprawionych w bojach. Można poprosić Ich o pomoc. Jest też przewodnicząca komisji Kultury i Oświaty – Violetta Kozłowska oraz Jej zastępca – Krystian Zastróżny z Nowej Wsi!
Słychać głosy, że gdyby to była nowoczesna szkoła, wówczas rodzice woziliby swoje dzieci do Chojna…
Jestem matką i babcią rok przed emeryturą, czyli będę miała dużo wolnego czasu wkrótce ;) i zastanawiam się co musiałaby mi zaproponować szkoła w Chojnie, żebym chciała z miasta czy z NW dowozić dziecko do Chojna… I nie wiem. Może basen? Bo salę gimnastyczną i w miarę dobre warunki nauki mają praktycznie wszystkie szkoły we Wronkach, NW i Biezdrowie.
Średnia gminna w klasie to niespełna 20 uczniów (średnia! ale nie przekracza 25 uczniów). No i teraz niech każdy w swoim sumieniu odpowie sobie: wozi-łbym/-łabym dziecko codziennie do szkoły do Chojna? Nawet gdyby był zorganizowany dowóz i klasy kilkunastoosobowe? … No właśnie…
Obawiam się, że w krótkiej perspektywie demograficznej (5-7 lat) pod znakiem zapytania stanie kolejna szkoła podstawowa w Gminie. Przecież już mamy statystyki 1,2,3,4,5 i 6- latków. Wiemy o ile zmniejszyła się liczebność dzieci.
I prawdę powiedziawszy, już teraz ratują nas przed tym krachem demograficznym dzieci z Ukrainy…
Wiem, że to bolesne, ale prawdziwe. Statystyki są nieubłagane! Jeśli chcecie Państwo „wygrać szkołę” w Chojnie trzeba przyjąć do wiadomości argumenty, których nie da się zakopać pod dywan ani obalić stwierdzenia, że są nieważne…
I można mi dokuczać, i mnie obrażać, ale fakty są faktami.
Szkoły w Nowej Wsi broniłam jak lwica, bo wiem, że tylko zła wola burmistrzów, zrobienie na złość naszej niepokornej społeczności wiejskiej, spowodowała pomysł o jej zamknięciu.
Praktycznie wygraliśmy na argumenty – dobre wyniki, dobra demografia, rozwój miasta w naszą stronę Gminy, chęć oddania dzieci spoza obwodu do naszej szkoły oraz DETERMINACJA i zaangażowanie rodziców i przyjaciół szkoły. No i moje media ;)
Oraz, oczywiście, zbliżające się wybory! Ale jak widać mieszkańcy ocenili „dobrą wolę” przypartych do muru burmistrzów i radnych z „betonowego klubu” … I nawet najnowocześniejsza szkoła w powiecie oraz wciśnięta na siłę sala gimnastyczna przy SP-1 nie uratowała żadnego z nich…
Podpowiadam jedynie, że argumentów w obronie szkoły podstawowej należy szukać gdzie indziej.
DETERMINACJI Państwu życzę. Cuda się zdarzają i walcząc o „swoje” należy w to wierzyć! Tak jak my w Nowej Wsi.
Na koniec w tej kwestii przypomnę jeszcze tylko, że nasza szkoła „zmartwychwstała” już PO PODJĘCIU uchwały o nowym podziale Gminy BEZ szkoły w Nowej Wsi!
Szwarc Gapa
Przecież te statystyki są zatrważające. Nie widzę żadnego argumentu za utrzymaniem tej słabej szkoły. Po kilkoro dzieci z rocznika! Kto ma za to płacić i w imię czego – „słabych ambicji uczniów i ich rodziców”? Przecież to jest absurd – utrzymywanie szkoły za miliony dla garstki uczniów, którzy mają świetne warunki w innej szkole. Nie mówiąc o tym, że mają tam rówieśników do zabawy i rozwoju.
Proszę zwrócić uwagę ile w tej szkole było świadectw z paskiem w klasie 8, a jak napisali egzaminy. Poziom jest porażający. Dzieci w tak małych klasach powinny osiągać najwyższe wyniki. To powinno dać rodzicom tej miejscowości do myślenia.
Ludzie! To nie szkołę trzeba ratować, a te biedne dzieci przed tak słabą edukacją!
Przydałaby się transmisja na żywo z dzisiejszego spotkania z Chojna, bo nagrany materiał będzie zapewne z opóźnieniem (co zrozumiałe).
Była :)
Sprawa bardzo prosta i każdy kto ma trochę rozumu da rade połączyć kropki. Przyszło nam żyć w takich realiach, które za cel obrały zniszczenie podstawę tworzenia narodu, a więc edukację najmłodszych. Na kampanie pożal się Boże „równościowe i tolerancyjne” jest kasa, na 800 plus dla sąsiedniego państwa jest kasa. Żaden kraj w Europie takich samobójczych kroków nie podejmuje.
Zero myślenia o przyszłości, kto będzie na nasze emerytury zarabiał (wiem, wiem nasłuchaliście się sloganów, że ZUS upadnie i w to wierzycie, przypomnę tylko, ze Grecja też zbankrutowała, a jakoś co czwarty Polak tam w tym roku na wakajki poleciał właśnie tam).
Szkoła ma zostać, bo to konstytucyjne prawo każdego obywatela.
A ty czytelniku ile książek w tym kończącym się roku przeczytałeś? Przesłuchane się nie liczą…