Dzień bez telefonu w ZK Wronki
|15 lipca obchodzimy „dzień bez telefonu”. Funkcjonariusze Zakładu Karnego we Wronkach dbają o to, by osadzeni mogli obchodzić go przez cały rok.
Telefon komórkowy stał się w ostatnich latach najbardziej powszechnym, ale też najbardziej osobistym urządzeniem elektronicznym. Towarzyszy nam codziennie – do dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, korzystania z aplikacji, przeglądania internetu, wysyłania maili czy sprawdzania prognozy pogody. Właśnie ta powszechność używania sprawiła, że od kilku lat, właśnie 15 lipca, na całym świecie obchodzony jest Dzień Bez Telefonu Komórkowego – święto, które ma nam przypomnieć, że istnieje świat off-line.
Są jednak instytucje, w których dzień bez telefonu komórkowego jest pożądaną codziennością. Do takich miejsc zalicza się zakłady karne. Zgodnie z przepisami w sprawie sposobów ochrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, telefony komórkowe na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych zaliczają się do przedmiotów niedozwolonych, mogących utrudnić prawidłowy tok postępowania karnego albo zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi w jednostce.
Codzienna praca funkcjonariuszy Służby Więziennej polega na kontroli osadzonych, cel mieszkalnych i pomieszczeń, w których stale lub czasowo przebywają osoby pozbawione wolności, osób wchodzących i wychodzących z terenu jednostki, korespondencji, paczek oraz pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z terenu jednostki. Mimo tego, że miniaturyzacja urządzeń elektronicznych oraz dynamicznie rozwijający się rynek telekomunikacji powodują, że pojawiają się nowe, coraz mniejsze, lepiej ukryte oraz posiadające coraz więcej funkcji dodatkowych urządzenia służące do komunikacji, to funkcjonariusze Służby Więziennej wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom i są na bieżąco w kwestii nowych urządzeń oraz sposobów ich ukrywania przez osadzonych. Regularnie odbywają się szkolenia, a także następuje wymiana informacji pomiędzy jednostkami organizacyjnymi Służby Więziennej po ujawnieniu przedmiotów niedozwolonych.
W Zakładzie Karnym we Wronkach w 2020 r. (do czerwca) ujawniono 6 telefonów komórkowych. Jedno z urządzeń w formie zegarka ukryte było w odtwarzaczu DVD przysłanym z zewnątrz do osadzonego, inne na przykład próbowano przerzucić przez więzienny mur… Wszystko to na nic – my naprawdę codziennie obchodzimy dzień bez telefonu komórkowego i dbamy o to, by każdy osadzony był off-line!
Tekst: ppor. Maciej Lutomski/mjr Danuta Zielińska
Foto: Archiwum DO Zakładu Karnego we Wronkach
Pani Redaktor, mam pytanie: czy podpisała Pani jakąś umowę z zk, że za każdym razem jak tu wchodzę, musze o tym czytać?, a lubiłam (z naciskiem na czas przeszły) pani portal…a teraz wygląda to jak ulotka tego dziwnego miejsca…nie ma innych ciekawszych tematów z naszego dośc fajnego miasta ??????
No cóż…. ZK to taka nasza wroniecka „druga skóra” :)
Powiem Pani, że artykuły o ZK (mimo Pani awersji) cieszą się sporym zainteresowaniem (statystyki mówią same za siebie).
G.
Dziwna pomyłka. Drugie miejsce odsiadki nazywało się 16 pułk lotnictwa specjalnego MW w Darłówku. We Wronkach odsiadkę do emerytury zalicza natomiast były prezes ZUK Mosina.Ciekawe czy jemu też odebrano telefon komórkowy?