Gdzie pochować zmarłego psa lub inne zwierzę domowe?
|– Zakopywanie zmarłego psa na terenie lasu, własnej działki, ogrodu lub w innym miejscu w ziemi jest surowo zakazane przez prawo. Czyn ten jest nielegalny również w świetle przepisów sanitarnych. Za własnoręczne zakopanie zmarłego psa w ziemi można otrzymać mandat w wysokości nawet 1.000 zł. Zakazane i karalne jest grzebanie w ziemi nie tylko psów, ale też i innych zwierząt – czytamy na portalu petportal.pl
Wychodząc na przeciw obowiązującym przepisom, mającym na celu bezpieczeństwo innych zwierząt i ludzi, można skorzystać z innych możliwości godnego pochówku pupila. Jednym z nich jest utylizacja psa. Usługa ta jest oferowana przez lecznice weterynaryjne. Wielu osobom jednak ten sposób może się wydawać bezduszny i nie oddawać należytego szacunku zmarłemu zwierzęciu. Utylizacja polega na spaleniu zwłok psa razem z innymi odpadami. Sposób ten jest obecnie oferowany przez Państwo i nie każdy właściciel psa chce z niego skorzystać.
Zmarłego psa można poddać procesowi kremacji. Jest to również proces spalania zwłok, jednak odbywa się w zupełnie innych warunkach niż utylizacja. Do tego celu przeznaczone są specjalne krematoria dla zwierząt. Jest to coraz bardziej popularny sposób na pochówek psa. W wyniku kremacji zwłoki są spalane na popiół. W przeciwieństwie do zakopywania zwłok w ziemi, w wyniku dokonania kremacji nie ma ryzyka rozprzestrzenienia się choroby zakaźnej zwierzęcia lub zatrucia innego osobnika, który miał kontakt ze zwłokami uśpionego psa. Prochy otrzymane po kremacji są sterylne. Można je spokojnie trzymać w urnie, bądź rozsypać w dowolnym przez właściciela psa miejscu. Najczęściej jest nim miejsce, które miało dla człowieka i psa szczególne znaczenie. Prochy zwierzęcia, w przeciwieństwie do zakopywania zwłok, można spokojnie umieścić w wybranym miejscu w ziemi.
Źródło: petportal.pl