Historia powstania i pracy Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym we Wronkach
|Właśnie minęło 25 lat od czasu, gdy powstało wronieckie Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym
W dniu 6 czerwca 1991r. z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Wronki oraz Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pod kierownictwem p. Małgorzaty Skrzypczak, odbyło się pierwsze zebranie rodziców dzieci niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Wronki, na którym postanowiono założyć Koło Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym.
Głównym celem miało być pokazanie społeczeństwu, że dzieci niepełnosprawne są wśród nas, potrzebują naszej pomocy i wsparcia.
Założycielom Koła towarzyszyło przesłanie, że razem łatwiej pokonywać trudności i stawiać nowe wyzwania.
Osobowość prawną Koło uzyskało postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu dnia 25 listopada 1991r.
Możliwość prawna pozwoliła na przestrzeni 25 lat zarządom, i rodzicom prowadzić prace zgodnie ze statutem.
Na czele zarządów stali kolejno prezesi: Liliana Prajs, Tadeusz Krupa, Małgorzata Pęcherska, Urszula Matysiak, Ewa Mrowińska, Iwona Sikora.
Zgodnie ze statutem do najważniejszych zadać Koła należą:
– wyjazdy rehabilitacyjne, logopedyczne,
– spotkania okolicznościowe,
– wyjazdy kulturalne,
– wyjazdy jedno i kilkudniowe,
Środki pozyskiwane z różnych źródeł pomagały realizować te cele.
Od początku powstania Koła, nawiązano kontakt z seminaryjnym Kołem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych przy Klasztorze Ojców Franciszkanów we Wronkach, gdzie młodzież uczestniczy w comiesięcznej mszy św. i katechezie, a bracia w życiu Koła.
Od 15 lat młodzież uczestniczy w maju w Olimpiadzie Sportowej w Szamotułach, organizowanej dla osób niepełnosprawnych a od ośmiu lat w Mikołajkowym Turnieju Sportowym organizowanym przez uczniowski klub sportowy WAWRZYN Biezdrowo, pod hasłem „Łączy nas muzyka i taniec”. Był taki czas, że dbając o rozwój i dobro dziecka niepełnosprawnego, wyjazdy rehabilitacyjne finansowali sami rodzice dzieci.
Staraniem zarządu w 2014 r. Stowarzyszenie zmieniło statut i od 3 marca 2014r. jest Organizacją Pożytku Publicznego (OPP), uzyskując środki z 1%, co dało w tym roku możliwość wyjazdu na wypoczynek nad morze prawie wszystkim podopiecznym Koła.
Na imprezie podsumowującej 25-letnią działalność Koła prezes Koła serdecznie podziękowała za współpracę i zaangażowanie w rozwój Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym paniom: Bożence Woźniakowskiej i Róży Lesickiej.
Podziękowania trafiły też do założycieli Koła, pań: Liliany Prajs, Aliny Skrzypczak, Haliny Podgórskiej.
Za wszelkie wsparcie i pomoc prawną podziękowano także pani Jadwidze Kwapisz, ojcu Rektorowi za cały Ruch franciszkański, wszystkim zarządom, które działały na przestrzeni 25-u lat istnienia Koła, sponsorom i osobom, dzięki którym wronieckie Koło może prowadzić działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
Oto filmy z tego wydarzenia:
FOTO, VIDEO
SZWARC GAPA