Mamy suszę hydrologiczną – informuje PK Wronki
|Przedsiębiorstwo komunalne informuje na swojej stronie – „Mamy suszę hydrologiczną”
Prognozy pogody z ostatnich dni zapowiadały w naszym regionie opady deszczu. Niestety nie uświadczyliśmy ich zbyt wiele. Susza doskwiera nie tylko rolnikom i leśnikom, ale również posiadaczom przydomowych ogródków i działkowcom. Kto może, wykorzystując dostęp do wodociągu, stara się dbać o rośliny bez względu na ponoszone koszty. Ale koszt zużytej wody, to nie jedyny problem w tej sytuacji.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy podaje, że oprócz deficytu opadów notujemy spadki stanu wód i zmniejszanie się przepływu wody w rzekach. W dużej części kraju będą panować warunki dogodne do rozwoju suszy. Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW-PIB obowiązują dla zlewni w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim.
Obserwując stan roślin i wilgotność gleby na działkach i polach widzimy potwierdzenie naukowych pomiarów. Czemu o tym piszemy? Ponieważ komunikaty płynące z IMGW i różnych organizacji ekologicznych mają również potwierdzenie w naszej działalności. W ostatnich latach systematycznie spada wydajność eksploatowanych przez nasz złóż wodnych, co w okresie letnim zmusza nas do wykonywania różnych zabiegów technicznych, pozwalających dostarczać wodę do wszystkich odbiorców. Ale nie wykluczone, że jeśli warunki pogodowe będą długotrwale niekorzystne, będziemy musieli dołączyć do grona gmin, które już teraz borykają się ze skutkami suszy hydrologicznej:
- Parzęczew: Wójt wraz z dyrektorem ZGK wydali komunikat, gdzie apelują o wykorzystywanie wody jedynie do celów pitnych.
- Supraśl: … od 6 do 22, czyli w godzinach największego poboru, jest zakaz podlewania ogrodów, trawników i napełniania basenów ogrodowych.
- Nowe Miast nad Wartą: Informujemy, że od 12 czerwca w godzinach od 14:00 do 16:00 nastąpi przerwa w dostawie wody. Decyzja obowiązuje aż do odwołania. Ponadto władze proszą mieszkańców o ograniczenie zużycia tylko do niezbędnych potrzeb, co pozwoli zachować ciągłość dostaw wody.
Ostatnimi laty kryzysowe sytuacje w dostarczaniu wody powtarzają się. W 2022 roku ich dokuczliwości doświadczyli między innymi mieszkańcy Łańcuta (przez najbliższe dni od 22 do 5 nie będzie wody), Pilchowic (obserwujemy wzmożone zużycie wody nie występujące normalnie o tej porze, więc apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie napełniania basenów oraz podlewania trawników), Baranowa (prosimy o ograniczenie poboru wody i nie podlewanie basenów, szczególnie w godzinach od 18 do 24), Biskupic (woda w kranie będzie dostępna tylko przez kilka godzin dziennie), Karniowic (woda płynie wodociągami tylko przez 5 godzin dziennie: w godzinach 5-8 rano i 19-21 wieczorem), Nowej Słupi (zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów) i prawie 200 innych miast.
Z powyższych komunikatów jasno wynika, że każdy z nas swymi działaniami wpływa na zachowanie ciągłości dostarczania wody do wszystkich mieszkańców. Na razie nie grozi nam przerwanie dostaw, ale już teraz zdarza się, że w godzinach wieczornych posesje, znajdujące się na końcówkach sieci wodociągowej, doświadczają niskiego ciśnienia. Mając na uwadze ich komfortowe korzystanie z wody, a w przyszłości zaspokojenie własnych potrzeb w tym zakresie, (powtórzmy za komunikatami z innych miast) powinniśmy ograniczyć:
podlewanie trawników,
mycie samochodów,
napełnianie basenów i oczek wodnych,
branie kąpieli na rzecz krótkich pryszniców.
źródło: PK Wronki