Nie żyje Zbigniew Pilarczyk. Historyk, wychowawca całych pokoleń UAM w Poznaniu, harcerz
Nie żyje prof. Zbigniew Pilarczyk – “Był dobry dla ludzi” – czytamy na stronie UAM, gdzie przez lata pracował na wydziale historycznym. Wronczanin z pochodzenia, syn wronieckiego nauczyciela Leona, nasz kolega harcerz. Niedawno pisałam o nagrodzie, którą otrzymał. Odpisał mi dziękując za dobre słowo i pamięć. Obiecał, że jak tylko będzie we Wronkach odwiedzi mnie… Nie odwiedzi mnie już…

Tak o Zbigniewie Pilarczyku pisze Filip Czekała z TVN24 Poznań:
We wtorek zmarł profesor Zbigniew Pilarczyk, były prorektor Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza i prodziekan Wydziału Historycznego, redaktor naczelny Poznańskich Zeszytów Fortyfikacyjnych. Uwielbiał rysować, był między innymi twórcą postaci Kuby i Helenki – małych powstańców, przy pomocy których opowiadał historię Powstania Wielkopolskiego.
O śmierci prof. Zbigniewa Pilarczyka poinformowała jako pierwsza rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Bogumiła Kaniewska.
Wykładowca akademicki zmarł nagle we wtorek. Jak przypomniała rektor, w latach 2008-2016 był prorektorem UAM, wcześniej w latach 2002–2008 był prodziekanem ds. dydaktycznych Wydziału Historycznego oraz kierownikiem Zakładu Historii Wojskowości. Był harcerzem, co wielokrotnie podkreślał. W 2005 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2025 – Krzyżem Oficerskim.
Profesor Zbigniew Pilarczyk urodził się w 1950 roku we Wronkach. Ukończył Liceum Pedagogiczne w Trzciance, a potem studia na wydziale filozoficzno-historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i z tą uczelnią związał się na całe życie. Był wybitnym specjalistą od historii wojskowości, fortyfikacji i harcerstwa. Sam był harcerzem i instruktorem ZHP. Pracę doktorską obronił tematem „Obronność miasta Poznania w latach 1253–1783”, rozprawę habilitacyjną napisał o „Fortyfikacjach na ziemiach koronnych Rzeczypospolitej w XVII wieku”. Był nie tylko specjalistą w zakresie historii wojskowości i fortyfikacji, a także badaczem historii harcerstwa.
„Pełen pogody ducha i energii”
„Człowiek wielkiej dobroci i życzliwości, pełen pogody ducha i energii. Dziękuję Ci Zbyszku za Twoją pomoc w czasie mojego prorektorowania, za każdego bożonarodzeniowego aniołka, za dwie rektorskie laleczki stojące na moim biurku. Za to, że byłeś” – napisała rektor UAM.
A tak pisałam 11 lipca tego roku:
8 lipca, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, Prezydent RP odznaczył prof. Zbigniewa Pilarczyka z Wydział Historii UAM Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski









