Nowa hala produkcyjna Amiki Wronki otwarta
|Amica Wronki S.A. 8 kwietnia 2015 roku oddała do użytku nową halę produkcyjno-magazynową w swojej fabryce we Wronkach, w której docelowo stanie 8 nowoczesnych linii montażowych.
Hala, w której zmieściłoby się 700 mieszkań
W uroczystości otwarcia uczestniczyli Starosta Szamotulski, Burmistrz Wronek, Zarząd Amiki Wronki z prezesem Jackiem Rutkowskim oraz wykonawcy inwestycji i media.
Nowa inwestycja ma pozwolić na wzrost mocy produkcyjnych do 1,6 mln sztuk kuchni i piekarników w ciągu roku i tym samym przybliżyć firmę do zrealizowania celu podwojenia przychodów. 8 kwietnia w uroczystym otwarciu jednej z najnowocześniejszych hal produkcyjnych w Polsce wzięli udział: Zarząd Amica Wronki S.A. oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych.
18 milionów złotych, 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i ponad 200 nowych miejsc pracy — to liczby, które w skrócie skalę inwestycji realizowanej przez Arnikę. Całość inwestycji, której koniec zaplanowano na 2018 r., realizowana jest w kilku etapach. Pierwszy to rozbudowa powierzchni produkcyjnej, kolejny to powiększenie istniejącej powierzchni magazynowej oraz doposażenie i modernizacja obecnego parku maszynowego. Nowo wybudowana hala, o powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych, na początek będzie pełniła rolę hali produkcyjno-magazynowej, gdzie będą magazynowane wyroby gotowe. Równolegle zostanie uruchomiona w tym miejscu automatyczna linia produkcji rur gazowych i montaż podzespołów. Docelowo w hali zostanie zainstalowanych 8 nowoczesnych linii montażowych, dzięki którym zostaną zwiększone moce produkcyjne sprzętu grzejnego.
„Nowa hala to jeszcze większe moce produkcyjne i korzyści dla regionu. Zakładamy, że w ramach realizowanego do 2018 r. projektu, znajdzie u nas zatrudnienie ponad 200 osób – mówi Marcin Bilik, Pierwszy Wiceprezes Amiki ds. Operacyjnych. „Ukończenie inwestycji ma pomóc Amice utrzymać dotychczasową silną pozycję na rynku AGD w Polsce oraz odpowiednio przygotować się na planowane wejście z naszymi produktami na nowe rynki zachodnie” — dodaje.
Budowa hali kosztowała Arnikę 15 mln złotych. Na zautomatyzowane gniazdo produkcji rur gazowych przeznaczono kolejne 3 mln. Następne planowane wydatki związane są ze zwiększeniem we Wronkach poziomu produkcji do 1,6 mln szt./rok, a co się z tym wiąże z zakupem odpowiedniej technologii. Firma planuje inwestycję na ten cel na łączną kwotę ponad 50 mln złotych do roku 2016. Dalsze wydatki, związane z rozwojem sfery produkcyjnej, technologicznej i infrastrukturalnej, przewidziane na lata 2017-2018 szacowane są na kolejne dziesiątki milionów złotych.
Jedna z najnowocześniejszych hal produkcyjnych w Polsce
W nowej hali fabryki we Wronkach zastosowano energooszczędny system zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Instalacja nowoczesnego, energooszczędnego systemu przekłada się na nawet 30-procentowe zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Halę wyposażono ponadto w zaawansowane systemy antypożarowe i oddymiania. Inżynierowie zadbali też o możliwości rozwoju hali — konstrukcja budynku pozwala na wprowadzenie drugiej kondygnacji, która może zostać wykorzystana jako przestrzeń dla nowych wydziałów produkcyjnych.
Budowa hali produkcyjno-magazynowej rozpoczęła się we wrześniu 2014 r, a zakończyła w marcu 2015 r., oddając obiekt do użytku w założonym terminie. Zważywszy na bardzo trudne warunki gruntowe (podmokły teren), prace postępowały wręcz w błyskawicznym termpie.
Obecnie powierzchnia Fabryki we Wronkach to 12,5 ha (powierzchnie kryte i odkryte). Nowa hala to ponad 1 ha zajętej przestrzeni, w planach jest również zagospodarowanie kolejnych 2,5 ha, co w rezultacie da imponującą powierzchnię ok. 9 ha pod dachem.
To nie koniec inwestycji firmy w rozbudowę struktur produkcyjnych. Amica S.A kupiła i zmodernizowała w ciągu 10 miesięcy fabrykę opakowań styropianowych do wyrobów AGD o powierzchni 2500 m2. Koszty związane z modernizacją infrastruktury tej fabryki, zakupem nowoczesnej technologii oraz dostosowaniem do wysokich standardów bezpieczeństwa BHP i przeciwpożarowych wyniosły blisko 8 mln zł. Docelowo zatrudnienie w tej fabryce otrzyma blisko 30 osób.