Regulamin użytkowania świetlic
|1 komentarz
BAZAR Agencja Reklamowa Sp. z o.o.
Plac Wolności 1B 64-510 Wronki tel: 501 467 452 |
Oferta reklamowa
Prowadzisz własną działalność? Kliknij i zobacz, jak możemy wypromować Twoją firmę. |
Materiały od czytelników
Powinniśmy poruszyć nurtujący Cię temat? Daj nam znać! Nasze skrzynki mailowe sprawdzane są na bieżąco. |
Uwagi do regulaminu świetlic wiejskich
1. Przystępując do dyskusji nad projektem uchwały, powinniśmy znać projekt zarządzenia Burmistrza dotyczący stawek ryczałtowych za wynajem świetlic wiejskich.
Sprawa jest bardzo ważna, gdyż należy uniknąć sytuacji, jaka obecnie ma miejsce,
a dotyczy zarządzenia Burmistrza w sprawie wycinki drzew na rowach melioracyjnych. Powyższe zarządzenie wzbudza od dwóch lat żywiołową dyskusję na zebraniach wiejskich i spółek wodnych. Wniosek o zmianę stawek, uwzględniający specyfikę tych prac, odbija się o mur wronieckiego urzędu, niczym groch o ścianę. Burmistrz nie bierze pod uwagę żadnych postulatów i wniosków, chociaż cena drewna w Nadleśnictwie zmienia się w zależności od koniunktury na rynku. Obecnie większość rolników stoi na stanowisku, że należy wyciąć w pień drzewa i krzewy, by
w przyszłości niemieć problemów. Dojdzie do tego, że zieleń wśród polna, przy rowach melioracyjnych, zostanie całkowicie zlikwidowana, zniknie z naszego krajobrazu.
2. Kolejnym istotnym tematem, który powinien być znany przed uchwaleniem regulaminu, to są zasady wynagradzania opiekunów świetlic wiejskich, które należy połączć z ilością obowiązków i zakresem odpowiedzialności, gdyż każda ze świetlic ma swoją oddzielną specyfikę.
W proponowanym regulaminie brak jest informacji na temat: palaczy palaczy c.o., kto ponosi odpowiedzialność materialną za obiekt i wyposażenie – sołtys czy opiekun?
3. W regulaminie brak jest uzasadnienia i przykładów dla zapisu; w jakich okolicznościach i przypadkach: „Ze względów społecznych administratorem świetlicy wiejskiej może być również inny podmiot”. Bez uszczegółowienia tego zapisu, pozostałe punkty regulaminu będą fikcją.
4. Należy doprecyzować zapis: „Rezerwacja terminu z kilkuletnim lub kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie gwarantuje jej faktycznego wynajęcia”.
Należy w tym miejscu stwierdzić, że imprezy cykliczne, które są organizowane na świetlicach wiejskich mają swój kalendarz i dla wszystkich jest oczywiste, że nikt z gospodarzy świetlic nie odważy się wstawić w tym czasie uroczystości rodzinnej. Zmiana terminu rezerwacji może być podyktowana jedynie potężną awarią budowlaną świetlicy, lub decyzją o utworzeniu w niej siedziby obwodowej komisji wyborczej dla przeprowadzenia wyborów sołeckich, samorządowych, parlamentarnych i prezydenckich.
5. W proponowanym regulaminie brak jest informacji co oznacza zapis:
„W przypadku ujawnienia wynajęcia świetlicy wiejskiej bez wiedzy pracownikaUrzędu Miasta i Gminy Wronki, koszty eksploatacji ponosić będzie gospodarz świetlicy”. Z powyższego zapisu nie wynika, czy dotyczy on wynajmu komercyjnego, czy każdego otwarcia – wejścia na świetlicę?
6. Regulamin nie przewiduje wynajmowania wyposażenia świetlicy wiejskiej, takiego jak: stołów, krzeseł, naczyń na imprezy sołeckie i rodzinne odbywające się poza obiektem świetlicy na terenie danego sołectwa. Życie pokazuje, że są różne okoliczności, jak np. rocznice rodzinne organizowane w mieszkaniach lub innych miejscach z udziałem władz samorządowych, gdzie niezbędna jest większa ilość sprzętów.
7. Jak podkreślał w swym wystąpieniu radny Janusz Szulc, na świetlicach jest sporo sprzętu należącego do organizacji działających na wsi, który był i jest użytkowany przez społeczność wiejską. Nie może być tak, że te organizacje mają się wynosić ze świetlic. Należy użyczyć im pomieszczenia, na takich zasadach, jak to ma miejsce we Wronkach np. na magazyn naczyń i sprzętu.
8. Kontrowersje wzbudza zapis: „Osobą zarządzającą świetlicą (na podstawie zawartej z gminą Wronki umowy), jest gospodarz świetlicy. Funkcję tę pełni Sołtys, a jeżeli nie wyrazi on zgody, to funkcję gospodarza świetlicy wykonuje inna osoba, wyznaczona przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki”. Jak podkreślał w swym wystąpieniu radny Szulc, może być taka sytuacja, że Burmistrz wyznaczy na opiekuna świetlicy rywala sołtysa, który przegrał z nim wybory samorządowe. Wojnę mamy pewną, by uniknąć takiej sytuacji powinien być zapis: że Burmistrz w uzgodnieniu z sołtysem, radą sołecką wyznacza gospodarza.
9. W zapisie regulaminie nie może być straszaka dla sołectw: „W przypadku utworzenia funduszu sołeckiego, sołectwa powinny w pierwszej kolejności zabezpieczyć środki z tego funduszu – na funkcjonowanie świetlicy”. Ten zapis jest niezgodny z ustawą i ideą powołania funduszu sołeckiego.
To są nie które tylko uwagi, jakie nasunęły się po przeczytaniu regulaminu.