Rozbito grupę handlującą narkotykami w ZK Wronki [WIDEO Z AKCJI]
|Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Poznania wspólnie z funkcjonariuszami Biura Spraw Wewnętrznych Centralnego Zarządu Służby Więziennej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której terenem działania był Zakład Karny. Z ich ustaleń wynikało, że osoby osadzone w Zakładzie Karnym we Wronkach mają dostęp do narkotyków. Te informacje zostały bardzo dokładnie sprawdzone, a zebrany materiał przeanalizowany
Działania, w których brali udział policjanci z CBŚP z Poznania, Warszawy, Opola, Wrocławia, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zostały przeprowadzone w dniach 20 – 22 grudnia 2017 r; w kilku miejscach na terenie woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wówczas zatrzymano trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz wykonano czynności z udziałem czternastu osób, które były osadzone w Zakładzie Karnym i Areszcie Śledczym.
Osoby, które miały handlować na terenie Zakładu Karnego we Wronkach narkotykami usłyszały zarzuty postawione przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. W cały proceder miało być zaangażowanych 17 osób. W tym: 2 funkcjonariuszy służby więziennej, 14 więźniów osadzonych w: Zakładzie Karym we Wronkach, w Zakładzie Karnym w Koziegłowach i w Areszcie Śledczym w Poznaniu i jeden były już więzień jednostki penitencjarnej we Wronkach.
15 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która w okresie od stycznia 2009r. do grudnia 2017r. zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Zakładu Karnego we Wronkach substancji psychotropowych i środków odurzających w ilości jednorazowo od 5 do 200 gram, nie mniej jednak niż 1 kilogram w ciągu miesiąca. 1 gram amfetaminy lub marihuany w ZK miał kosztować 50zł.
Dodatkowo dwaj funkcjonariusze służby więziennej usłyszeli zarzut popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień w związku z wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości substancji psychotropowych i środków odurzających w związku z pełnieniem funkcji publicznej za co grozić może kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jednemu z nich zarzuca się również przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
W akcji wykorzystano m.in. specjalistyczny sprzęt w postaci bezzałogowych statków powietrznych, przy pomocy których zarejestrowano nie tylko czynność policjantów, ale także zachowanie osadzonych po wejściu funkcjonariuszy na teren zakładu. Materiał zostanie wykorzystany w dalszym postępowaniu.
Postępowanie w sprawie prowadzone jest pod nadzorem Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Na wniosek prokuratora, decyzją Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto dziesięciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Policjanci wykonują dalsze czynności w śledztwie i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Źródło: Redakcja, CBŚP, Rzecznik Prokuratury. Wideo – CBSP.policja.pl