Wyszyj emocje
|W ostatnim czasie osadzeni Oddziału Terapeutycznego dla Uzależnionych Zakładu Karnego we Wronkach, w ramach programu resocjalizacyjnego, zajmowali się szyciem poduszek dla podopiecznych dziecięcych oddziałów szpitalnych. Wykonane przez skazanych prace za pośrednictwem funkcjonariuszy trafiły do SP ZOZ w Szamotułach i ZZOZ w Czarnkowie
Program resocjalizacji sprzyjający przygotowaniu do readaptacji społecznej „Trening kształtowania umiejętności poznawczych i społecznych – Wyszyj swoje emocje” miał podwójne zadanie. Z jednej strony skazani mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat emocji, sposobów radzenia sobie z nimi w sposób konstruktywny, rozładowywania nagromadzonego napięcia w sposób akceptowalny społecznie, pracy nad koncentracją, rozbudowaniem wyobraźni, myślenia przyczynowo- skutkowego. Mieli także możliwość spędzenia czasu wolnego w sposób produktywny, przy jednoczesnym kształtowaniu poczucia odpowiedzialności, samokontroli i samodyscypliny. Samodzielne uszycie przez pacjentów oddziału terapeutycznego poduszek przyniosło nie tylko dla nich satysfakcję twórczą, ale także wniosło radość do sal dziecięcych oddziałów szpitalnych. Kolorowe bawełniane tkaniny, przytulny materiał minky i cały wachlarz kolorowych tasiemek, wpływa kojąco i uspokajająco na dzieci, a przy okazji pełni funkcję sensoryczną.Wykonane przez skazanych poduszki przekazane zostały na oddziały dziecięce szpitali powiatowych w najbliższej okolicy Zakładu Karnego we Wronkach. To działanie miało na celu wzbudzenie w skazanych chęci niesienia bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym. Trwanie w nałogach powoduje zamknięcie się na świat zewnętrzny osoby uzależnionej, która wraz z rozwojem choroby staje się coraz bardziej skoncentrowana wyłącznie na sobie, na zaspokajaniu swoich potrzeb w nałogowy sposób. Program ten miał spowodować ponowne spojrzenie skazanych poza pryzmat własnej osoby. Jako zespół terapeutyczny chcieliśmy, aby skazani mieli możliwość doświadczenia wewnętrznego zadowolenia z możliwości przyczynienia się w sposób bezinteresowny do pojawienia się uśmiechu na twarzy innych, nieznanych im osób. Poza tym w ten sposób skazani mieli możliwość przeanalizowania własnego położenia, przewartościowania obecnego systemu wartości, docenienia tego co mają, np. zdrowie, poprzez uświadomienie, że nie jest ono czymś obowiązkowym dla wszystkich i danym na zawsze. Altruizm jest działaniem na korzyść drugiego człowieka. To wyświadczanie przysługi w sposób świadomy, dobrowolny oraz bezinteresowny.
Program spotkał się z dużą aprobatą zarówno osadzonych, jak i podmiotów zewnętrznych, do których trafiły wykonane prace. Jako zespół terapeutyczny wraz z zaangażowanymi pacjentami mamy nadzieję możliwości realizacji kolejnych przedsięwzięć o charakterze charytatywnym czym owe placówki są zainteresowane.
[źródło sw.gov.pl]