Kiedy mówimy o Powstaniu Wielkopolskim standardowo myślimy o mężczyznach walczących bezpośrednio na froncie. Jednak musimy wiedzieć, że powstanie to także kobiety. Przeważnie działały „na zapleczu”. Były jednak i takie, których nazwiska utrwaliły się w innych strefach powstania. Taką niepospolitą kobietą była wronczanka – ZOFIA ROSIŃSKA – delegatka na Sejm Dzielnicowy. Myślę, że to bardzo zacna postać, w historii Wronek prawie niezauważana, a szkoda, bo zasłużyła na to na pewno. Spróbujemy nadrobić zaległości, bo na to nigdy nie jest za późno
Poznań, 2 grudnia 2018.
Ogólnopolskie obchody 100-rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Delegacja TMZW z portretami 5- delegatów na Sejm Dzielnicowy.
Pierwszy z lewej portret p. Zofii Rosińskiej, jedynej kobiety – delegatki z Wronek.
Był rok 1918, gdy po raz pierwszy kobiety korzystały z praw wyborczych
Oto film o Zofii Rosińskiej, przygotowany przez TVP-3 o Kobietach Powstania. Narratorem odcinka jest prof. Tomasz Jurek, wronczanin, wnuk Zofii Rosińskiej. W filmie wykorzystano także archiwalia z wronieckiego muzeum i fragmenty filmów powstałych w 2008 roku z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania:
Tablica poświęcona Zofii Rosińskiej. Część wystawy o wronieckich delegatach na Sejm Dzielnicowy opracowanej przez Pawła Bugaja:
Zapis ze strony Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej z 3 grudnia 2018 roku:
Wczoraj, (2 grudnia 2018 roku) w Poznaniu odbył się Polski Pochód dla uczczenia 100. rocznicy Polskiego Sejmu Dzielnicowego, który obradował w dniach 3-5.12.1918 r. w Poznaniu. W Pochodzie wzięła udział 6-osobowa delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej (powitana przez organizatorów jako reprezentacja Wronek).
Pochód poprzedziła msza św. w poznańskiej farze, podobnie jak 100 lat temu przed rozpoczęciem obrad. Biało – czerwony orszak przemaszerował z orkiestrą wojskową ulicami Poznania, ale nie jak delegaci do sali obrad kina Apollo (dziś nieistniejącej) lecz pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.
Tam list od marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego do uczestników Pochodu odczytał poseł Tadeusz Dziuba i okolicznościowe słowo wygłosił wojewoda Zbigniew Hoffmann.
Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Na koniec z wojskowej kuchni skosztowano smacznej grochówki.
Poczet sztandarowy TMZW (strój niemalże jak z tamtej epoki) i portrety ówczesnych delegatów ziemi wronieckiej wzbudzały duże zainteresowanie reporterów i współuczestników Pochodu, którzy chętnie fotografowali się z nami.
Delegatami ziemi wronieckiej byli: hr Stanisław Kurnatowski, Andrzej Miężał, Wojciech Nowak, ks. Ludwik Reszelski, Zofia Rosińska (po raz pierwszy kobiety korzystały z praw wyborczych).
Kopiowanie i wykorzystanie całości lub fragmentów tekstu oraz fotografii należących do redakcji portalu WronieckiBazar.pl bez zezwolenia lub podania źródła jest zabronione. Strona korzysta z plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie,