Gdzie lądowało UFO? Na czyim weselu zagrał Iron Maiden? Poznaj Poznań!
|Wydawać by się mogło, że skoro Poznań jest tak blisko, to nie stanowi już atrakcji turystycznej. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Książki, które dziś Państwu polecamy pokazują to miasto i jego okolice z zupełnie innej strony, odkrywając często nieznane fakty oraz fascynujące historie.
Mieszkacie blisko Poznania, byliście tam sto razy i uważacie, że wiecie o stolicy Wielkopolski już wszystko?
Nic bardziej mylnego!
Przeczytajcie „Historie warte Poznania” Filipa Czekały oraz „Szlak Piastowski. Przewodnik” Włodzimierza Łęckiego i spędźcie wakacje, odkrywając nieznany Poznań.
Każde miasto ma swoje tajemnice i nieznane dotąd historie. Nie inaczej jest z Poznaniem, który jest głównym bohaterem książki „Historie warte Poznania”. A opowieści to niebywałe: od kultowych budynków, osiedli, ulic, poprzez symbole miasta, legendy, aż po anegdoty mieszkańców i bohaterów Pyrlandii.
Czy wiesz, że na ślubie poznańskiej pary młodej zagrał zespół Iron Maiden?
Kiedy w Poznaniu po raz pierwszy zorganizowano peep-show?
Kto kiedyś rządził na Sołaczu?
Gdzie w Poznaniu była Mała Azja?
Kto naprawiał poznańskie koziołki, a kto konstruował wielobarwne neony oświetlające miasto?
„Historie warte Poznania” to skarbnica sekretnych faktów i mitów o stolicy Wielkopolski w pełnej krasie. Zbiór nieodkrytych przekazów o tym, jak zmieniały się miejsca i ludzie w mieście na przełomie dziesięcioleci i różnych systemów politycznych. To lektura obowiązkowa nie tylko dla Wielkopolan lecz także dla wszystkich miłośników historii i lokalnych tradycji.
– To książka, dzięki której Poznań stał się jeszcze bliższy mojemu sercu – przyznał znany piłkarz Piotr Reiss. – Jest taka interesująca, że nie mogłem się od niej uwolnić – wyznał z kolei w radiowej „Trójce” dziennikarz Michał Nogaś.
Wakacyjne wycieczki po Poznaniu i okolicach mogą być jeszcze ciekawsze, gdy doda się do nich podróż do krainy początków naszych dziejów, czyli Szlak Piastowski.
Z unikatowym przewodnikiem Wydawnictwa Poznańskiego możliwa będzie wyprawa do siedzib pierwszych władców – Mieszka I i Bolesława Chrobrego, miejsc kultowych i legendarnych. Wędrując Szlakiem Piastowskim poznajemy katedry w Poznaniu i Gnieźnie, unikatowy system obronno-pałacowy na Ostrowie Lednickim, gród w Gieczu, Mysią Wieżę w Kruszwicy, najstarsze zabytki Mogilna, Inowrocławia i Strzelna.
W przewodniku opisano ponad 100 zabytków i miejsc wartych obejrzenia, najstarsze obiekty historyczne w Polsce ze słynnym Biskupinem na czele, zamki i grody, katedry i kościoły, miejsca kultowe, jak i lądowisko UFO, najpiękniejsze muzea, oryginalne skanseny, stałe ekspozycje, mapy, plany i propozycje tras wycieczkowych.
Znakomicie wydana publikacja stanowi cenny materiał do podróży i odkryć na własną rękę. Wzmocniona okładka, dobra czcionka, kolorowa zawartość, zdjęcia i mapy większych miejscowości sprawiają, że Szlak Piastowski Wydawnictwa Poznańskiego może stać się wzorem na rynku historycznych przewodników.
Atrakcyjna treść Włodzimierza Łęckiego i szczegółowość w tak małej publikacji budzi podziw – przyznał Dariusz Wierzański na portalu Historia.org.pl.
red.