Regionalizm przez zabawę
|Towarzystwo Miłośników Ziemi Wronieckiej, przy wsparciu WOK-u i samorządu MiG Wronki, uczciło święto Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia br. W 100-lecie niepodległości zaproszono mieszkańców Wronek na „Quest Powstańczy Wronki”, pragnąc uczcić, w formie zabawy, pamięć Powstańców Wielkopolskich, którzy wywalczyli Wielkopolanom wolność i powrót w granice Rzeczypospolitej Polskiej
15 sierpnia 2018 r. od godz. 14:30, przy dworcu kolejowym we Wronkach organizatorzy questu – członkowie TMZW, w składzie: Małgorzata Vowie, Helena Rodewald, Grzegorz Rudziński zarejestrowali pięć zespołów. Wystartowała rodzina Poniewskich: p. Michał i Karolina (rodzice) wraz z dziećmi: Weroniką, Wojciechem i Witoldem; rodzina Zielińskich: Marcin i Magdalena (rodzice), Zosia, Michał, Basia utworzyli zespół ” Wataha z Puszczy Noteckiej”, Mateusz Radziwoniuk z synem Kacprem –„Młodzi Powstańcy”, Emilia Nowak z córeczką Anią i siostrzenicą Marysią Kruszoną – „Kruszynki” oraz trzech „Kolegów z Zamościa”: Marcin i Kacper Biernaccy oraz Marcin Łusiewicz.
Wędrówka po trasie uwzględniała zadania związane z wronieckimi wydarzeniami i lokalnymi patriotami sprzed stu lat. Gra trwała dwie godziny dostarczając zawodnikom wiele wrażeń i emocji. Nad jej przebiegiem czuwał Paweł Bugaj – prezes TMZW, a dokumentowali: Grażyna Kaźmierczak – Wroniecki Bazar i Jan Kwaśny (kronikarz i fotograf TMZW). W rymowankach prowadzących po trasie zawartych zostało bardzo wiele faktów historycznych, dzięki którym wszyscy uczestnicy, w formie zabawy, mieli okazję poznać je i utrwalić. Quest opracowała, po spotkaniach z Krystyną Tomczak i wspólnej wędrówce po Wronkach, pasjonatka tej formy Małgorzata Skrzypczak – bibliotekarka z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwonaku.
Każdy uczestnik „Gry”, po dotarciu do mety z rozwiązanym hasłem „Człowiek trzech wieków” otrzymał okolicznościowy znaczek i upominki, ufundowane przez WOK i UMiG Wronki. Grę swoją obecnością zaszczycił przewodniczący Rady MiG Wronki – Sławomir Śniegowski i przedstawiciel „Czerwonych Beretów” w mundurze powstańczym – Dawid Roszak.
Tekst: Krystyna Tomczak
foto: Jan Kwaśny